Tweet Facebookta Paylaş
www.altinolukgazetesi.com

   ANASAYFA

  Gazetemiz

  Künye

 

  İletişim

  Arşivde ARA

ALTINOLUK GAZETESİ
 EDREMİT KÖRFEZİNDE KARAR VERİLDİ.
Adres: Nazım hikmet caddesi özbuluş sitesi f/2 Altınoluk/EDREMiT.
Tel:  0266. 396 37 87 
Faks:  0266. 396 37 87

     Köşe Yazarları


 

 

 ALTINOLUK GAZETESİ  - RENKLÄ° KALEM / Nesrin Şengün


Hemşerim Memleket Nire
   29.9.2018    1269   Defa Okundu.


 
 

         Yabancı ne demektir?
         Kim, kime, neye göre yabancıdır?
         Bir Avrupalı ülkemize gelse bir Ankaralı bir Balıkesirli de orda olsa yabancı kimdir o ortamda?
         Önceden de çok duyduğunuz ya da duyduğumuz şu sıralar çok duyacağımız bir kelime ilçe başkanı Edremitli olmalı.
         Neden peki?
         Daha mi iyi bilir caddeleri sokakları? Daha mı iyi tanır insanları? Bu teşkilat işi ekip işidir. Yalnız yapılan bir iş değildir. Edremitli ya da her nerede yaşanıyorsa birçok insan bu ekipte yer almak için can atacaktır. Yol gösterici ve bulunduğu muhitin insanını tanıtacak samimi insanlar olacaktır hele bir de kendinizi sevdirdiniz mi sizi eeski komşusundan önde tutarlar. Zira ya çocuk yüzünden ya tarla bahçe yüzünden ufak tefek tartışmaları olmuştur.
         Artık navigasyon diye bir alette var, yürüyerekte gitsen, araçla da gitsen adım adım yönlendiriyor. Merak etmesin kimse kaybolmaz 
         Vatanını milletini seven herkes Türkiyemin her yerinde nasıl askerlik ve çalışma döneminde görev yapıyorsa, öğretmen, kaymakam, vali olarak atanıyorsa, evlenip eşini çocuklarını çalıştığı yere götürüp artık ORALI oluyorsa, parti konusunda da her yerde görev alabilir.
         Tüm vekiller Ankara da toplanıyor Ankaralı mı hepsi? Türkiye’nin tüm renkleri var. Biz öyle bir bütünüz zaten. Sadece vekiller Ankaralılardan olsun diyebilir misiniz? Bunu söylemiyorsanız eğer yönetici vasfı olan, vatanını, bayrağını seven, dava insanı herkes her birimde görev alabilir. Yeter ki ahlaklı, insancıl, yardımsever, sözünün eri ve hitap yeteneği güçlü olsun. Vatanını sevip, hizmet etmeye gönüllü olsun.
         Yoksa 15 Temmuz da Niğdeli Ömer Halis Demir ve nice şehit ve gazilerimiz, erkek kadın demeden ben buralı değilim niye öleyim, niye riske gireyim boşuna deseydi vatan şimdi ne haldeydi kim bilir?
         Ve bulunduğu yerin tarihini, eserlerini, mahallelerini bilmeyen insanlar var. Dışardan gelen biri belki daha çok merak edip o beldeleri tanıyor, öğreniyor. Gittiğin yerleri söylüyorsun yerli diye hitap edilen kişi öyle bir yer mi var diye size sorabiliyor. Daha çok yer, daha çok insan tanıdığı için kültür bakımından zenginleşmiş kişilerde olur aynı zamanda. Herkese hitap edebilir. Karşılaştığı kişileri az çok analiz edebilir ama önyargılı davranmadığı için ocu- şucu- bucu diye değerlendirmez.
         Davasını, anlatacağı, aktaracağı her neyse rahatlıkla anlatır. Yeni insanlar kazanmayı başarır.
         Daha bulunduğu yerden dışarı adım atmayan insanlar var yol neye gerek? Hep yol yapılıyor biz para cebimize girsin istiyoruz diyen çok insanla karşılaştım mesela. Ama şimdi sen çıkmıyorsan ilinden ilçenden, yarın oğlun askere gidecek, sen yemin törenine gideceksin, kızın üniversiteye gidecek her gidiş gelişlerinde gözün arkada kalmayacak yolda belde kaldı mı diye düşünmeyeceksin. Orda başka biriyle anlaşıp evlenecek , torunun olacak yabancının çocuğu memleketlin ! değil diye sevmeyecek misin? Askerlerimiz nereye gitseler bizim evladımız diye sahip çıkan analar, bacılar, gardaşlar var. Buralı değil diye dışlasınlar ister misin?
         Vatanımız da Türk olan hiç kimse bu bakımdan YABANCI konumuna sokulamaz.
         Biz Türküz.
         Biz Türkiyeliyiz.
         Hemşerim memleket nire?
        
        
        
         ...

Yazarın önceki yazıları

OKUL KAYIT PARASI MI? ZORAKİ BAĞIŞ MI? .    28.7.2018  Devamı için Logo  üzerini tıklayınız.


Bir önceki Sayfaya Dönmek için »» Tıklayınız.

   Şu an Online  :    2 Kişi

    Toplam Ziyaretçi : 257217  Bugün Ziyaretçi :  198

 Sayfalarımıza  1  saniye de ulaşıldı.

                   Site dahilinde kullanılan her türlü haber, resim, program, içerik ve alıntıların tüm sorumluluğu Site yöneticisi Zafer KILIÇ'a aittir. www.altinolukgazetesi.com  web  siteleri içeriğinden dolayı Fuga ltd. veya FUGAMEDYA hiçbir şekilde sorumluk altına sokulamaz.